Menu Close

Lietuvių kalbos puoselėjimas per etnografiją, kai vaikų lūpomis skamba pačios gražiausios ir įdomiausios mintys

Lietuva nors ir mažytė, bet ji sukaupusi turtingą kraitį. Ji yra perduodama iš kartos į kartą. Gražiausias palikimas – lietuvių kalba, kuri visus pasakojimus apjungia į lietuviškus žodžius, kurie padaro mūsų kalbą dar gražesnę ir iškalbingesnę. Šiais žodžiais kalbėjo mūsų protėviai, seneliai, tėvai.

Vilniaus r. Riešė vaikų darželyje buvo organizuota kalbos savaitė „Dabartis – lieptas iš praeities“. Kalbos savaitės tikslas – skatinti pedagogų iniciatyvumą, kūrybiškumą, siekiant pažinti senuosius etnografinius buities ir gyvensenos daiktus atskleidžiant jų prasmę kūrybinio dialogo metu su mažaisiais. Pedagogai organizavo labai įdomių veiklų, kurių metu buvo pristatyti senoviniai etnografijos buities daiktai, kurie „kalbėjo“ vaikų lūpomis.  Džiugino ir stebino labiausiai vaikų mintys, nes pamatyti ir prisiliesti prie verpimo ratelio, senovinio lygintuvo, vyžų, medinių drožinių, sviestmušės, magnetolos kasečių, vinilinių plokštelių, mėsmalės ir pan. buvo nekasdienė patirtis. O kiek įdomių įžvalgų ir palyginimų buvo išsakyta! Sviestmušė priminė raketą, televizijos bokštą, kaminą, pilį. Senovinį medinį lygintuvą lygino su čiuožykla, Žaliojo tilto laiptais. Senovines vinilo plokšteles lygino su skraidančia žaidimų lėkšte. Prisiliesti prie verpimo ratelio, buvo išties įdomi patirtis, o palietus pačią vilną, pasirodo sudėtinga įvardyti, kas tai. Grūdeliai buvo lyginami su sėklomis gėlėms, saulėgrąžomis ir pan.

Labai džiugino pedagogių išmonė tą savaitę paversti tikrai įdomia patirtimi, vienos vaikams pristatė sendaikčius lygindamos ir rodydamos šiuolaikinį ir senovinį daiktą, kitos praktiškai leido mušti sviestą ir tepti jį ant sausainių, kitos kūrė pasakas, o dar kitos pedagogės – šią dieną pavertė ugdomąja, pažintine su Lietuva, tradicijomis ir sendaikčių pažinimu. Linkime puoselėti vaikų gimtąją kalbą ir skatinti pažinti senuosius etnografijos daiktus, išgirstant lietuviško žodžio skambesį.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Jolita Selilienė
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ligita Kizina

   

Skip to content