Menu Close

Projektas „Verba vaiko rankomis“ tradicijų puoselėjimas nuo mažų dienų

Velykų laukimas pasideda nuo Verbų sekmadienio. Tikroji verba liaudies papročiuose – puokštelė  suskinta iš gluosnio ir kadagio šakelių. Tikėta, kad sprogstantys ir sužaliavę augalai turi magiškų galių. Vilniaus verbos – dirbiniai iš sausų augalų būdingi Vilniaus kraštui. Šių verbų ištakų reikėtų ieškoti miestiečių tradicijose. Iš pradžių jos buvo naudojamos kaip puošmenos ir tik vėliau tokias sausų gėlių ir žolynų rištas verbas Verbų sekmadienį imta šventinti  bažnyčiose. Kadangi tokias verbas rišti sudėtinga, šis amatas atsidūrė ties išnykimo riba. Verbų rišimo tradicija Vilniaus krašte šiais metais įtraukta į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

Mūsų darželio ugdytiniai pabandė prisiliesti prie šio amato. Vaikai susipažino su daugybe įvairių augalų. Pažinti augalus jau nemenkas iššūkis, o juos rišti aplink šakelę – rimti reikalai. Bet vaikai šaunuoliai, jie puikiai susitvarkė. Vieni verbas rišo, kiti piešė, treti  aplikavo.  Buvo nepamišti ir tėveliai. ,,Ančiukų“ grupės vaikai yra jauniausieji, jie verbas piešė. Bet prie verbų rišimo amato jie prisilietė namuose su tėveliais ir sukūrė labai gražias ir originalias verbas. ,,Bitučių“ grupės vaikai  patys iš sausų gėlių ir žolynų bandė rišti verbas. „Saulės  zuikučių“ grupių vaikai pasirinko verbas gaminti iš antrinių žaliavų, kurias paskui dažė akvarele ir puošė džiovintomis gėlytėmis bei puošė karklo šakeles spalvotais „katinėliais“. „Drugelių“ grupės vaikučių tą savaitę buvo labai mažuma, bet užtat kiekvienas pasigamino netradicinę, iš plunksnų ir spalvoto krepinio popieriaus po simbolinę verbą. Buvo nepamirštas ir visas darželio personalas. Į įstaigą buvo pakviesta tautodailininkė, kuri supažindino su verbų rišimo menu ir parodė jau padarytas verbas bei buvo galimybė įsigyti išties išskirtinę verbą.

Minėdami gražųjį verbų sekmadienį, visą projektinę veiklą vainikavo parodėlė ,,Verba vaiko rankomis“.  Jei leisime vaikams savo rankomis prisiliesti prie šio amato ir kurti, tikėtina, kad verbų rišimas neišnyks ir tradicijas perduosime ateities kartoms.

Visiems linkime prasmingo ir jaukaus VERBŲ SEKMADIENIO….

 

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Jolanta Verbilienė

 

                 

 

                  

 

                    

              

 

 

Skip to content